.آخرین اخبار
.آخرین رسانه ها

اعلام آمادگی رئیس دانشگاه برای همکاری با دانشگاههای کاتولیک

رئیس دانشگاه در نشست علمی تربیت دینی در دانشگاهها و حوزه های علمیه بر همکاری علمی با دانشگاه های کاتولیک اروپا و جهان تأکید کرد    1397/10/19 چهارشنبه

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم اسلامی رضوی، حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن وحدتی شبیری صبح امروز در سومین پیش نشست تخصصی کنفرانس بین المللی تربیت دینی و ادیان ابراهیمی  که در دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد گفت: تقدس مشهد به خاطر مزار ملکوتی انسانی کامل، علی ابن موسی الرضا(ع) است.

حجت الاسلام والمسلمین وحدتی شبیری افزود: امام رضا(ع) همچون پیامبر خدا حضرت مسیح(ع) که از خاندان نبوت بودند، نیز از خاندان پاک و مطهر رسالت بود و قلب او محل نزول ملائکه و از خاندان وحی بود.

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی خاطرنشان کرد: گفت و گوی ابراهیمی نه تنها مورد سفارش متون مقدس الهی همچون قرآن است بلکه مورد سفارش خداوند بوده که فرمود: به پیروان مسیحیت بگو حول محور مشترک کنار هم گرد آییم، گفت و گو کنیم، فقط خدا را بپرستیم و به او شرک نورزیم و خدایی به جز خدای بزرگ نداشته باشیم.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: علاوه بر دستور متون الهی، منطق عقل نیز ایجاب می کند عالمان مسلمان و مسیحی کنار یک دیگر از راه محبت و دوستی با هم گفت و گو کنند چرا که جدال احسن مورد تاکید عقل و نقل است زیرا تنش ها را از بین می برد و حق را آشکار می سازد و دشمنی را به دوستی مبدل می سازد.

وی ادامه داد: دانشگاه علوم اسلامی رضوی خواهان گفت و گوی عمیق بین اساتید دانشگاه های کاتولیک در فرانسه است و مبادله استاد و دانشجو بین این دو مرکز می تواند گفت و گو ها را عمیق تر کند، ما در حوزهای دینی و دانشگاه های مذهبی خودمان رابطه خاص ارادت و عشق بین استاد و دانشجو داریم و استاد همچون پدر به دانشجو می نگرد، او را مخلوق بزرگ خدا می داند که این نگرش را می توانیم میان یک دیگر به تبادل بگذاریم.

دکتر وحدتی شبیری به سخنان مشترک میان دین اسلام و مسیحیت اشاره و عنوان کرد: سخن مشترک ما توحید در همه جهات است، امروز جهان اسلام و مسیحیت دردهای مشترکی دارند تروریسم، فاصله گرفتن جوانان از سنت های مذهبی، تاثیر منفی فضای مجازی بر عقاید دینی و باورهای مذهبی، سستی عقیده دینی در قسمتی از مردم دردهای مشترک ماست که باید با تلاش ها خارها را بزداییم.

رییس دانشگاه علوم اسلامی رضوی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب سنت اعتکاف را احیا کرد که این سنت نیز در میان مسیحیان وجود دارد، حضرت مریم(س) نیز زمانی را در مسجد اعتکاف کرد به همین جهت باید نقاط مشترک میان یک دیگر را قوت بخشیم تا تعامل های دینی میان مسلمانان و مسیحیان افزایش یابد.

وی در پایان سخنان خود گفت: عالمان بزرگ مسیحی دعای کمیل و محتوای آن را مورد دقت قرار دهند چرا که در بخشی از این مناجات می خوانیم بر فراق خداوند نمی توانیم صبر کنیم به همین جهت و در راه توسعه تعامل های مذهبی دانشگاه علوم اسلامی رضوی حاضر است تا در یک پروژه مشترک بین این مرکز و دانشگاه های کاتولیک روی مناجات اهل بیت(ع) کارکند و آن ها را با ترجمه و توضیح در اختیار بشریت قرار دهد.

 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
.